- Ondernemer
- Startup
14 september 2026
FoodTech van morgen: technologie én talent
Van kunstmatige intelligentie en slimme procestechnologie tot robotisering, automatisering en talentontwikkeling. Op 22 en 23 september komt het Europese FoodTech-netwerk van SIXFOLD naar Noord-Brabant. Niet alleen om terug te kijken op twee jaar internationale samenwerking, maar vooral om te ervaren hoe in onze regio wordt gewerkt aan de voedselproductie van morgen.
De voedselverwerkende industrie staat voor grote uitdagingen. Arbeid wordt schaarser, energie en grondstoffen moeten efficiënter worden ingezet en productieprocessen moeten flexibeler, slimmer en duurzamer worden.
Technologie kan helpen om antwoorden te vinden op deze uitdagingen. Maar technologie ontwikkelen is één ding. Om daadwerkelijk impact te maken, moeten innovaties ook in de praktijk kunnen worden getest én zijn er mensen nodig die ermee kunnen werken.
Precies die combinatie van technologie, praktijk en talent staat centraal tijdens de SIXFOLD Final Conference. Internationale deelnemers krijgen in Noord-Brabant te zien hoe bedrijven, kennisinstellingen, onderwijs en innovatieomgevingen samenwerken aan de voedselproductie van de toekomst.
Slimme productietechnologie testen in Helmond
In Helmond maken deelnemers kennis met verschillende innovaties binnen de FoodTech community. Een van de voorbeelden is de samenwerking tussen Bodec en Exergy, waar procestechnologie, historische procesdata en kunstmatige intelligentie samenkomen.
Bodec en Exergy onderzoeken hoe dertig jaar aan procesdata kan worden ingezet om het sproeidroogproces slimmer te sturen. Met behulp van AI worden data vertaald naar realtime inzichten voor operators. Het doel: efficiënter produceren, energie besparen en de opbrengst verhogen. Lees hier een achtergrondartikel over de samenwerking tussen Bodec en Exergy.
Het is een concreet voorbeeld van wat er gebeurt wanneer technologische ontwikkeling wordt gekoppeld aan een echte productieomgeving. Innovaties kunnen direct worden getest, verbeterd en vertaald naar toepassingen waarmee voedselproducenten daadwerkelijk verder kunnen.
Tijdens het bezoek aan Helmond komen daarnaast verschillende andere technologieën en toepassingen aan bod, van nieuwe droogtechnologie en robotica tot AI-toepassingen en innovatieve oplossingen voor productieprocessen.
Van automatisering naar talent in Veghel
In Veghel verschuift de aandacht naar food automation én naar de mensen die met de technologie van morgen moeten gaan werken.
Bij The Chocolate Factory zien deelnemers hoe automatisering en robotisering onderdeel worden van moderne voedselproductie. Machines, robots en slimme productietechnologie maken zichtbaar hoe de fabriek van de toekomst verandert.
QING Food Automation laat zien hoe voedselverwerkers worden ondersteund bij automatiseringsvraagstukken. In het Living Lab kunnen bedrijven toepassingen verkennen, testen en ervaren wat automatisering in hun eigen productieomgeving kan betekenen. Samen met Stäubli beschikt QING in Veghel bovendien over een robotica-opstelling die laat zien wat technisch mogelijk is én dient als inspiratie- en leeromgeving voor een nieuwe generatie technisch talent.
Want nieuwe technologie vraagt ook om nieuwe kennis en vaardigheden.
Daarom wordt techniek in The Chocolate Factory letterlijk tastbaar gemaakt. Chocolade vormt de ingang naar een veel bredere wereld van technologie. Jongeren en studenten ontdekken zelf hoeveel techniek er achter voedselproductie schuilgaat. Door bijvoorbeeld hagelslag te maken of een eigen chocoladereep samen te stellen, komen ze in aanraking met productieprocessen, machines, automatisering en robots.
Zo ervaren jongeren dat FoodTech veel breder is dan voedsel alleen. Het gaat ook over robotica, data, AI, automatisering en slimme productietechnologie.
Dat is belangrijk in een regio met een sterke food- en technologiesector en een grote behoefte aan technisch talent. De innovaties van morgen hebben immers ook mensen nodig die ze kunnen ontwikkelen, bedienen en verder verbeteren.
Food + hightech + talent
De bezoeken aan Helmond en Veghel laten verschillende kanten van dezelfde ontwikkeling zien.
Voedselverwerkers brengen concrete uitdagingen vanaf de productievloer in. Technologiebedrijven ontwikkelen nieuwe oplossingen. Living Labs bieden de omgeving om innovaties te testen en demonstreren. Onderwijs en initiatieven als The Chocolate Factory zorgen ervoor dat ook een nieuwe generatie kennismaakt met de technologie achter voedselproductie.
Juist door die werelden met elkaar te verbinden, ontstaat een ecosysteem waarin innovaties sneller van idee naar toepassing kunnen komen. Een ecosysteem waarin food, hightech en talent elkaar versterken.
Op 22 en 23 september laat Noord-Brabant aan het Europese SIXFOLD-netwerk zien wat die verbinding in de praktijk kan opleveren.
Ontdek het programma van de SIXFOLD Final Conference en meld je aan.