Terugblik mini congres ‘AI en Automatisering in de voedingsmiddelenindustrie'
  • Ondernemers
  • Voedselverwerking
  • Innovatiehub
  • Data & Tech

11 november 2025

Terugblik mini congres ‘AI en Automatisering in de voedingsmiddelenindustrie'

Automatisering en kunstmatige intelligentie zijn geen toekomstmuziek meer, maar dagelijkse realiteit in de voedingsmiddelenindustrie. Dat bleek tijdens het mini-congres dat Mikrocentrum, netwerkorganisatie OSV en Next Tech Food Factories gezamenlijk organiseerden in Veldhoven. In één middag kregen professionals uit de sector een inspirerend beeld van hoe AI en automatisering de productiepraktijk ingrijpend veranderen.

Van luxe naar noodzaak

Waar technologie vroeger vaak als luxe werd gezien, is het vandaag de dag een absolute noodzaak. Zeker nu personeelstekorten structureel blijven. De organisatoren van het mini-congres wilden één ding duidelijk maken: AI biedt concrete oplossingen voor de uitdagingen van vandaag. Tijdens het mini-congres werden twee praktijkcases gepresenteerd, beide zijn ondersteund vanuit het project HighFive van programmabureau Next Tech Food Factories.

Slimmer plannen met AI bij Jan Zandbergen Group

De eerste praktijkcase kwam van Sjors Otten van Food For Analytics, die liet zien hoe de Jan Zandbergen Group met de AI-assistent Ask Titan een grote stap zette in productieplanning. Waar planners voorheen dagelijks uren besteedden aan handmatige afwegingen, rekent de AI-oplossing nu razendsnel verschillende scenario’s door.

“Dagelijks gaat er per medewerker ongeveer twee uur verloren door datachaos. Maandelijks kost dat zo’n 1.000 euro per persoon, precies wat we met Ask Titan aanpakken,” aldus Otten.

De Proof of Concept bewees dat kunstmatige intelligentie niet alleen tijd bespaart, maar ook zorgt voor meer voorspelbaarheid en rust in de planning. Cruciaal in een sector waarin efficiëntie en leverbetrouwbaarheid hand in hand moeten gaan.

“Zonder context snapt AI niets van jouw business. Elk bedrijf heeft zijn eigen jargon en afspraken,” benadrukte Otten.

Van plaag naar potentie: Crustalicious en de kracht van creatief denken

De tweede presentatie werd gegeven door Mark Soetman, oprichter van Crustalicious, over hoe zijn bedrijf met AI en automatisering een bijzondere uitdaging omvormde tot een kans. Crustalicious verwerkt invasieve krabbensoorten tot hoogwaardig krabbenvlees en draagt zo bij aan ecologische balans én de eiwittransitie. 

Mark: ‘Wereldwijd zijn er zo’n 8.600 krabbensoorten, waarvan verschillende een plaag zijn voor lokale vissers. Wij maken van die plaag een kans door in plaats van de krabben te vernietigen, het krabbenvlees door automatisering van de slacht, beschikbaar te maken voor de voedingsindustrie’. 

Het bedrijf vond een oplossing waarmee het slachtproces van de krab geautomatiseerd wordt. Van studenten van het programma Art-IE ontvingen ze advies hoe dit proces door middel van AI verder te verbeteren. 

Na een eerdere Challenge Bites-sessie in samenwerking met Breda Robotics, waar verschillende partijen zich bogen over het AI-vraagstuk van Crustalicious, beginnen de mogelijke vervolgstappen en partners zich steeds duidelijker af te tekenen. Zo wordt er volop gewerkt aan slimme oplossingen voor de verwerking van de krabben én aan de nieuwe producten die daaruit ontstaan.

Een compacte middag vol inzichten

Het mini-congres bood deelnemers niet alleen inspirerende voorbeelden, maar ook ruimte voor open gesprekken en uitwisseling van ervaringen. Tijdens de afsluiting werden tips gegeven hoe je als bedrijf de eerste stap kan zetten in de wereld van AI. Ook werd vooruitgeblikt op het Food Tech Event 2026, waarin de volgende stappen richting slimme en duurzame voedselproductie centraal zullen staan.

De middag eindigde met een netwerkborrel, waar bezoekers en sprekers volop met elkaar in gesprek gingen over de kansen en uitdagingen van AI in de voedingsindustrie.

‘AI is in de basis dom en veelomvattend, maar je kan er veel uithalen als je de data binnen jouw organisatie op orde hebt en een duidelijk doel voor ogen hebt voor het inzetten ervan.’

Conclusie

Het mini-congres maakte duidelijk dat de voedingsmiddelenindustrie volop in beweging is. De stap van theorie naar praktijk is gezet: bedrijven laten zien dat AI niet alleen haalbaar is, maar ook direct waarde toevoegt. Of het nu gaat om productieplanning of procesoptimalisatie – automatisering blijkt een sleutel tot toekomstbestendigheid.

 

Ook interessant voor jou

  • Ondernemers
  • Netwerk

Samen bouwen aan de economie van Noordoost-Brabant

10 november 2025
  • Ondernemers
  • Landbouw
  • Innovatiehub

Opening Experimenteerlocatie Boerderij van de Toekomst Zuidoostelijk Zand

06 november 2025
  • Ondernemers
  • Startups
  • Innovatiehub
  • Data & Tech

Helia Biomonitoring; een nieuwe generatie sensoren

06 november 2025